Innovatiivisten energiaratkaisujen kehittämistä Merenkurkun alueella
Bothnia Green Energy-hanke oli rajat ylittävä hanke, joka vauhditti kestävän energian kehitystä Merenkurkun alueella. Hanke toteutettiin 1.1.2023–31.12.2025, ja se kokosi yhteen keskeisiä suomalaisia ja ruotsalaisia toimijoita rakentamaan uusia verkostoja, tukemaan innovaatioita sekä vahvistamaan alueen yritysten kilpailukykyä. Sen keskeisenä tehtävänä oli edistää yhteistyötä ja investointeja kestäviin energiaratkaisuihin, jotta alueen yrityksillä olisi edellytykset kehittää ja kaupallistaa tulevaisuuden energiateknologioita.
Power to Talent
Power to Talent -pilotti käsitteli yhtä energia-alan ajankohtaisimmista haasteista: osaavan työvoiman houkuttelua ja sitouttamista. Tiiviissä yhteistyössä kuuden energiayhtiön HR-osastojen kanssa pilotti loi alustan esimerkiksi rajat ylittävälle yhteistyölle ja yhteiselle oppimiselle.
Työ huipentui Talent Attraction Toolbox -työkalupakkiin, joka kokosi pilotin aikana kehitetyt työkalut, menetelmät ja havainnot. Se auttaa yrityksiä kehittämään HR-käytäntöjään ja parantamaan houkuttelevuuttaan työnantajina.
Rakentaminen ja kiinteistöt
Tämä pilotti keskittyi tunnistamaan rakentamisen ja kiinteistöalan energiatarpeita sekä tuomaan esiin innovatiivisia ratkaisuja tarjoavia yrityksiä. Merkittävä virstanpylväs oli vuonna 2024 Uumajassa järjestetty matchmaking-tapahtuma, jossa syntyi yli 70 kohtaamista ratkaisuntarjoajien ja kiinteistöalan toimijoiden välillä.
Hukkalämpö
Hukkalämpöpilotti tutki teollisen hukkalämmön hyödyntämisen merkittävää potentiaalia yhdistämällä lämpöä tuottavat yritykset ja sopivia teknologioita tarjoavat toimijat. Hankkeen aikana järjestettiin kymmenen webinaaria, joissa asiantuntijat, yritykset ja sidosryhmät keskustelivat teknologioista, liiketoimintamalleista ja käytännön esimerkeistä. Tilaisuudet lisäsivät tietoisuutta ja osaamista hukkalämmön hyödyntämisestä Merenkurkun alueella.
Pilotti tuotti Excess Heat Toolbox -työkalupakin, joka sisältää idearekisterin (37 ratkaisua 29 yritykseltä) sekä raportin keskeisistä havainnoista ja suosituksista. Yhdessä nämä tarjoavat käytännöllisen pohjan yrityksille, jotka haluavat hyödyntää hukkalämmön mahdollisuuksia.
DC-verkot
DC Networks -pilotti tutki energian siirtämistä suoraan tasavirralla (DC) tuotannon ja kulutuksen välillä. Tämä lähestymistapa voi parantaa energiatehokkuutta tietyissä sovelluksissa, ja pilotti tarkasteli sen toteutusmahdollisuuksia Merenkurkun alueella. Työhön kuului AFRY:n toteuttama toteutettavuustutkimus, jossa analysoitiin teknisiä ja taloudellisia edellytyksiä kahdessa kohteessa: Pietarsaaren teollisuuspuistossa ja Uumajan pysäköintitalossa.
Pilotissa tuotettiin avoin laskentatyökalu sekä video ja loppuwebinaari, jotka ovat saatavilla Merenkurkun neuvoston verkkosivuilla. Nämä resurssit auttavat yrityksiä ja kuntia arvioimaan, milloin DC-ratkaisut ovat hyödyllisiä ja miten niitä voidaan käytännössä toteuttaa.
Tapahtumat ja kohokohdat
Hankkeen aikana hankekumppanit jakoivat aktiivisesti tietoa, rakensivat verkostoja ja toivat esiin pohjoismaista yhteistyötä monissa tapahtumissa. Hanke osallistui kahdesti Energy Weekiin ja kahdesti Kokkola Material Weekiin. Kumppanit vierailivat myös Grazissa ja Bukarestissa lisäten hankkeen näkyvyyttä Merenkurkun alueen ulkopuolella. Hanke päättyi loppuseminaariin Örnsköldsvikissä.
Hanke toteutettiin Merenkurkun neuvoston alaisuudessa. Sen lisäksi hanketta olivat toteuttamassa KOSEK, Pietarsaaren seudun kehitysyhtiö Concordia, Vaasanseudun kehitys Oy VASEK, Oy Merinova Ab, Skellefteå Science City AB, Uumajan kunta ja Övik Energi.