KOSEKin ja Studio Frekvenssin vuonna 2025 toteuttama, ja Brita Maria Renlund -säätiön tukema Tulevaisuuden tekijät – nuoret työelämää tutkimassa -videoprojekti huipentui keskiviikkona 7.1.2026 Donnerskan yläkoululla järjestettyyn ensinäytökseen ja päätösseminaariin.
Tulevaisuuden tekijät -projektin aikana on tuotettu kolme opetusvideota, joiden kohderyhmänä ovat yläkouluikäiset nuoret. Videot on toteutettu yhteistyössä Kokkolan yläkoulujen suomen- ja ruotsinkielisten nuorten kanssa. Videot on laadittu opetuksen tueksi yläkouluille, ja ne ovat vapaasti hyödynnettävissä osana eri oppiaineita. Videot tullaan julkaisemaan KOSEKin ja Kokkolan kaupungin sivuilla tammikuun aikana.
Videoissa nuoret käsittelevät heille merkityksellisiä teemoja kuten työelämää, tulevaisuudenuskoa ja hyvinvointia, sekä tasa-arvoa, yhdenvertaisuutta ja osallisuutta. Sisällöt pohjautuvat nuorten omiin ajatuksiin ja kysymyksiin, ja videoissa nuorten näkökulma kohtaa aitoja työelämän edustajia.
Videoilla esiintyy kokkolalaisten suomen- ja ruotsinkielisten yläkoululaisten lisäksi paikallisia työelämän edustajia sekä Kokkolan kaupunginjohtaja Stina Mattila.
Ensimmäistä kertaa yleisölle esitettävät videot olivat:
• Mitä tapahtuu, jos teen virheen tai nolaan itseni?
• Saako kaikki olla mukana?
Tilaisuuden ohjelmassa oli videoiden ensiesityksen lisäksi paneelikeskustelu teemojen herättämistä ajatuksista ja Kokkolan kaupunginjohtaja Stina Mattilan avauspuheenvuoro.
Paikalla ovat kutsuvieraiden lisäksi Donnerskan 8.–9.-luokkien oppilaat sekä projektissa mukana olleita nuoria.
KOSEK haluaa esittää suuret kiitokset projektissa mukana olleille nuorille rohkeudesta sekä Brita Maria Renlundin säätiölle projektin tukemisesta ja projektin onnistuneesta toteutuksesta ja yhteistyöstä Studio Frekvenssiä.
Lisätietoja:
-

Sari Yli-Hukka
Yrittäjyyskasvatuksen asiantuntija, Keski-Pohjanmaan vastuullisuuskumppanit-hankkeen projektipäällikkö, yrityskehittäjä
Puhelin
Sähköposti
Puhelin
